Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Často kladené otázky

Úvod FAQ

1- Môžem použiť kotúče od iného výrobcu?

Je to dôrazne nedoporučované z dôvodu rozmerových a materiálových odlišností, ktoré môžu mať negatívny dopad na brzdný výkon ako aj na bezpečnosť systému. Nový Magura kotúč má hrúbku 2mm pričom väčšina kotúčov od iných výrobcov má hrúbku 1,8 prípadne 1,85mm. Brzdná plocha na iných kotúčoch obvykle nie je rozmerovo postačujúca pre platničky Magura. Zároveň tiež nie je dobrý nápad zamieňať kotúč 200mm a 203mm nakoľko to nie je ten istý rozmer.


2- Aký je správny postup pre montáž brzdy Magura?

Treba dodržať:

a) správne namontovať páčku (oddeliteľnú objímku orientovať šípkami nahor, vrchnú skrutku dotiahnuť nadoraz, spodnú dotiahnuť primeraným momentom max. 4 Nm tak, aby sa páčka pri páde radšej pretočila ako poškodila)

 

b) dodržať uťahovacie momenty predpísané výrobcom:

Strmeň 6 Nm
Objímka 4 Nm
Adaptér 6 Nm
Kotúč 6 dierový 4 Nm
Kotúč center lock 40 Nm
Banjo (uchytenie hadičky na strmeň) 3 Nm
EBT odvzušnovací zaslepovací šróbik na páčke (dá sa kúpiť ako samostatný náhradný diel) 0,5 Nm
Olivová skrutka do páčky 4 Nm
Odvzdušňovák na strmeni 4 Nm
Brzdové platničky 2,5 Nm

 

c) uistiť sa, že je kotúč odmastený, že platničky neboli pri montáži kontaminované olejom

 

d) vycentrovať strmeň tak, aby bol kotúč perfektne v strede (v prípade problémov postupujte podla videa)

 

e) správne zabehnúť platničky (rozbehnúť bike na rýchlosť 30km/h a jednou brzdou dobrzdiť do nuly. Toto treba zopakovať 30-50 krát, pre každú brzdu). Neodporúča sa zabehávať dlhým a nepretržitým brzdením, čo môže spôsobiť vytvorenie "sklovitej vrstvy" na povrchu platničiek (glazing).

 

 

 

3- Brzdu sa mi nedarí vycentrovať tak, aby nešúchala...

Treba "rozhýbať" piestiky nižšieuvedeným postupom a nanovo nastaviť brzdič tak, aby z oboch strán platničiek presvitala medzera. Pokiaľ sú platničky príliš blízko pri sebe, treba skontrolovať či nie je príliš veľa oleja v systéme (stáva sa to, keď jazdci majú vo zvyku robiť rýchle odvzdušnenie páčky "za živa" - keď nevyberú koleso s kotúčom a poriadne nezatlačia piestiky, nedajú dištančný plast).  

 

4- Môžem použiť Shimano minerálny olej miesto modrého oleja Magura Royal Blood?

Aj keď minerálny olej vo všeobecnosti nie je agresívny, nedoporučuje sa to. Materiály (tesnenia, styčné plochy) si zachovávajú garantovanú tesnosť a koeficient odporu trenia iba s použitím Royal Blood, v prípade použitia s iným olejom sa môže brzda správať ináč než normálne, môže dokonca stratiť tesnosť, v tomto prípade však záruka nebude uznaná.